در تبلیغات “اولین فلان چیز دنیا” نباشید!

هرم آگهی چیست؟ ویژگی‌های یک تبلیغ خوب و اثربخش چیست؟ هرم آگهی که به نام “هرم ارتباطات بازاریابی” هم گفته می شود؛ با ایجاد تصویری مشخص از فرایندهای طراحی تبلیغ، می‌تواند بعنوان خط کشی برای اندازه‌گیری میزان اصولی و اثربخش بودن تبلیغ مورد استفاده قرار گیرد.
هرم آگهی چیست
 • از کیفیت مطلب راضی هستید؟
  (5)
 • این مطلب برای شما مفید بود؟
  (4.5)
4.8

شما هم با من موافقید که الان هر جا رو نگاه میکنیم یکی از یکی بزرگتر نوشته اولین یا بزرگترین یا خفن ترین یا از ترین های جذاب تبلیغاتی؟! پس خوبه بدانید این بزرگواران با هرم آگهی اصلا آشنایی ندارند.

هرم آگهی چیست؟
هر تبلیغی پیام و هدف خاص خودش را دارد و هرم آگهی ساختاری برای نحوه اثرگذاری تبلیغ بر مخاطب در جهت دستیابی به آن هدف تبلیغ است.

هرم آگهی از ۵ مرحله تشکیل شده است:

 • جلب توجه – Attention
 • جذب علاقه – Interest
 • باورپذیری – credibility
 • اشتیاق – Desire
 • اقدام – Action

حال به ترتیب تعریفی مختصر را از هر بخش داشته باشیم.

جلب توجه: تبلیغی که دیده نشود پس نمی‌تواند کسی را از وجود شما و محصولتان آگاه کند. در این مرحله بیشتر به دنبال دیده شدن هستیم. جلب توجه ممکن است با استفاده از رنگ و تصویر و یا در محتوای کلامی اتفاق بیافتد. خلاقیت اینجا خیلی موثر است و توصیه میکنم قبل از رفتن سراغ بقیه موارد؛ سروقت روی این قسمت حسابی تمرکز کنید.

با توجه به مرحله‌ای که در چرخه فروش دارید میزان تاکید بر این مرحله ممکن است متفاوت باشد.برای مثال اگر کسب و کاری نوپا هستید اهم تلاش‌های خوتون را به “جلب توجه” کنید و حتی ممکن است سایر گام‌ها را فدای جلب توجه کنید.

جذب علاقه: یک موسیقی گوش خراش با صدای بلند به خوبی “توجه” جلب می کند اما “علاقه‌ای” در شنونده ایجاد نمی‌کند. برای جذب علاقه باید محصول یاخدمات را طوری به مخاطبان معرفی کنیم که گیرنده پیام، ارتباط آن را با خودش درک کند. یکی از کارهای خوب در این مرحله این است که از خودمان بپرسیم، خُب این محصول یا خدمت ما به چه درد مخاطب میخورد؟

اولین فلان چیز دنیا” مثلا می تواند خیلی جلب توجه کند ولی به چه درد مخاطب میخورد؟ در این مرحله بیشتر تمرکزتون روی علاقه مندیهای مخاطبتون باشه و فراموش نکنید که اگر محصول یا خدمت ارایه شده مسئله ای از مخاطبان شما رفع نکند هرم آگهی هم زیاد نمی تواند به شما کمک کند.

فراموش نکنید تبلیغی که خوب جلب توجه می‌کند اما با هویت برند شما تناقض دارد برایتان دردسر آفرین خواهد بود.

هرم آگهی چیست

باور پذیری: بعد از دو مرحله موفق توانستید مخاطبان را به سوی خود جذب کنید. حالا وقت “راستی آزمایی” یا “باور پذیر بودن” شعار و فعالیت های شماست.

اگر هنوز کسب و کاری در حال رشد هستید، با استفاده از تاییدیه‌ها یا گواهینامه‌های شناخته شده مانند ISO می‌توانید این مرحله را پشت سربگذارید. یا ممکن است از طرف افراد شناخته شده در حوزه فعالیت خود جملاتی در تایید شما دریافت کنید. میزان تاکید روی این مرحله علاوه بر وضعیت کسب و کار می‌تواند از محصولتان نیز تاثیر بپذیرد.

اشتیاق: در این مرحله به مخاطبان تبلیغ در “تصمیم گرفتن” کمک میکنیم. مشتاق کردن مخاطبی که سه مرحله قبلی را با ما همراه بوده است زیاد کار سختی نیست؛ نشان دادن یا شرح قابلیت های پس از خرید محصول یا خدمت شما و تاثیر مثبت آن در زندگی مخاطب، می تواند راه حل خوبی برای این مرحله باشد.

اقدام: هیچ وقت از اینجا شروع نکنید! بله بیشتر افراد از این مرحله آگهی خود را شروع میکنند. هیچ یک از مخاطبان، محصول یا خدمات، شما را فقط به این دلیل از آنها خواسته اید، خریداری نخواهد کرد. نوشتن آدرس وبسایت، دعوت به شرکت در جشنواره ها و طرح های تخفیفی یا نوشتن شماره تلفن می‌توانند راه حل های سنتی این مرحله باشند.

طراحی تبلیغات امری با سلیقه شما نیست و نیاز به شناسایی و واکاوی دقیق جامعه مخاطب دارد. از خودتان بپرسید که یک نفر در اولین باری که با محصول یا خدمت شما، روبرو میشود چه سوال هایی در ذهنش نقش می بندد؟
حالا با مشاور تبلیغاتی خود برای طراحی تبلیغ جذاب و با خلاقیت خود وقت صرف کنید تا به پاسخ درست برسید. فراموش نکنید تبلیغات خوب، آسان به دست نمی آید و کار تخصصی است که نیاز به تجربه و شناسایی بازار دارد.

اینفوگرافیک مطلب فوق را در اینجا دانلود کنید.

هرم آگهی چیست

, , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Open chat
سلام
میتونم کمکتون کنم؟
Powered by