پوستر بزرگداشت امیر کبیر

امیر کبیر

پروژه شخصی
طراحی پوستر بزرگداشت امیرکبیر
با عنوان امیری کبیر
طراح گرافیک: مهرشاد عیوضی فر

میرزا محمدتقی‌خان فراهانی (زادهٔ ۱۱۸۶ خورشیدی در هزاوه، اراک – درگذشتهٔ ۲۰ دی ۱۲۳۰ خورشیدی در باغ فین کاشان) مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود. امیرکبیر همسر عزت‌الدوله، خواهر ناصرالدین‌شاه قاجار بود و سبب ازدواج دخترش تاج‌الملوک با مظفرالدین‌شاه قاجار، پنجمین پادشاه از دودمان قاجار، پدربزرگ ششمین پادشاه قاجار، محمدعلی‌شاه، نیز به‌شمار می‌رود.

اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز گشت و تا پایان صدارت کوتاه او دنبال شد. مدت صدارت امیرکبیر ۳۹ ماه (سه سال و سه ماه) بود. او بنیان‌گذار دارالفنون بود که برای آموزش دانش و فنّاوری‌های نو به فرمان او در تهران پایه‌گذاری شد. هم‌چنین، انتشار روزنامهٔ وقایع اتفاقیه از جمله کارهای وی به‌شمار می‌آید. سردار عزیز خان مکری داماد امیرکبیر و رهبر قشون ناصرالدین‌شاه بود. امیرکبیر پس از این‌که با دسیسهٔ اطرافیان شاه از جایگاه خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید. پیکر وی در شهر کربلا به خاک سپرده شده‌است.

ایده پوستر:

بازی با کلمه و اسم به صورت “امیری کبیر” و تاکید بر جایگاه میرزا محمدتقی خان فراهانی و همچنین با توجه به حوادث تاریخی که منجر به شهادت امیر شد از نماد کلاه قجری صدارت دولت ایران که خون از زیر آن جاری است قصد بر انتقال مفهوم علت قتل و صدارت شده است.

star
امیر کبیر
فهرست
Open chat
سلام
میتونم کمکتون کنم؟
Powered by